POLONIA CUP 2013

Równa jazda żeglarza z Polonii Hamburga Sternika Mirosława Budnika JK Portowiec Gdanski, z załogą Barbary . Wilk Hamburg dała zwycięstwo i obronę tytułu Polonijnego Mistrza Niemiec na rok 2013. Rekordowa liczba 17 zgłoszonych załóg 2-3 osobowych świadczy o rosnącym zainteresowaniu regatami. Godzina 9.30 regaty uroczyście otworzył Konsul Pan Marek Sorgowicki witając wszystkich przybyłych żeglarzy i życząc sukcesów w rywalizacji sportowej na wodzie.

Następnie  na maszt wciągnięto flagę Polską. Minutą ciszy uczczono pamięć Żeglarza Michała Gąsiorowicza z Austri, który odszedł na wieczną wachtę. Był inicjatorem I Mistrzowskich Regat Polonijnych w Austri Wiedniu. Początek regat nie sprzyjał żeglarzom z powodu braku wiatru, ale nastroje poprawiła ciepła kawa i ciasta przygotowane przez żony żeglarzy . Przystań Barca posiada też zaplecze gastronomiczne co dało mozliwość spożycia ciepłych posiłków i napoii wszelkiego rodzaju. Na przystani przybywało coraz więcej gości i kibiców Polonusów oraz Niemców, którzy ciekawi byli co tu się dzieje pod białymi żaglami. Prognoza pogody nadal nie była optymistyczna. 

 

Godzina 12.00 Sędzia Główny licencja PZŻ Pan Ryszard Przybytek dał sygnał do odprawy sternków i zapoznaniem z trasą pierwszego wyścigu. Na maszt powendrowała flaga klasy Centauer, na których startowali żeglarze Polonii. Wszystkich ucieszyla ta decyzja komisji i zaraz zaroiło się od białych żagli na Alsterze. Wiaterek obudził się ze snu jesiennego i zaczynał powiewać z kierunku S-W ze zmienną siłą. Ostatni wyścig zadecydował o zwycięstwie załogi z Polonii Hamburg. Po rozegraniu ostatniego wyęcigu Komisja Sędziowska udała się do ciepłego pomieszczenia gdzie podliczyła wyniki. Nastopiła najważniejsza chwila jak w każdych regatach, ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzcow. Godz.16.30 Niespodzianką był też puchar dla dzielnie walczżcej załogi Mirosława Nowaka i Ryszarda Leither. Dyplomy pamiątkowe otrzymały wszystkie załogi regat. Trzy pierwsze załogi otrzymały puchary i medale, dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe. Wyróżniona pucharem została żeglarka pani Agata Filipowska z Hannoveru. Humory żeglarzom dopisywały do końca okrzykami Hip Hip Hura do następnych regat jesteśmy tak! tak!.

Przy muzyce spotkanie integracyjne, wymiana poglądów i doświadczen z mistrzami sztuki żeglarskiej. Sędzia regat Ryszard Przybytek jest ojcem naszego żeglarza klasy 49er Olimpijczyka z Londynu Lukasza Przybytka, który bardzo sprawnie profesjonalnie przeprowadził zawody mistrzowskie. Następnie rodzinny żeglarzy z żonami, dziećmi udaćy się do miejsc zamieszkania, niektórych czekała jeszcze długa droga powrotna. Młodsi żeglarze zaś chcieli pozostać do niedzieli, dokładniej poznać Hamburg i jego ciekawe miejsca.

 
 
Joomla Themes designed by Web Hosting Top